Náš tým

Olomouc pro rodinu

Mgr. Pavla Matyášová

Statutární zástupce a ředitelka pobočky, metodička, členka správní rady spolku Společnosti pro ranou péči, z.s.
reditelka.olomouc2@ranapece.cz
774734035

Vystudovala jsem obor Dětská sestra, následně už při zaměstnání magisterský studijní program Pedagogika – správní činnost na Univerzitě Palackého v Olomouci. Od roku 1990 jsem pracovala na Hemato-onkologickém oddělení Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc a následně na Novorozeneckém oddělení už jako staniční sestra se specializací. V tomto období jsem spoluzakládala občanské sdružení Šance, které dosud podporuje rodiny s dětmi s poruchou krvetvorby, a byla jsem u zrodu Nadace pro výzkum rakoviny. Přednášela jsem budoucím zdravotním sestrám, lékařům a podpořila spoustu rodičů se závažně nemocnými dětmi.

V roce 2006 jsem začala spolupracovat se Společností pro ranou péči v olomoucké pobočce pro rodiny dětí se zrakovým a kombinovaným postižením jako poradce rané péče a vedoucí pracoviště. V Olomouckém kraji tehdy neexistovala podpora rané péče pro rodiče dětí s tělesným, mentálním a kombinovaným postižením, od roku 2010 jsem se proto s pomocí kraje, nadací i soukromých dárců podílela na založení a vybudování pracoviště zaměřeného na podporu těchto rodin. Aktuálně poskytuje dvě služby, ranou péči s kapacitou 130 rodin a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi s kapacitou 30 rodin. Od roku 2009 do roku 2018 jsem zastávala funkci předsedkyně Společnosti pro ranou péči a nyní jsem členkou správní rady a ředitelkou pracoviště.

Ze své zkušenosti i rodinného zázemí vnímám, že děti mají být šťastné, vyrůstat v bezpečí, v lásce, i když jsou těžce nemocné nebo s postižením. K tomu je právě důležitá maximální podpora rodičů, kteří se o dítě starají, bez ohledu na jejich víru a společenský status.

Kurzy:
Pomaturitní specializační studium: Ošetřovatelství pro děti a dorost
Kurz poradce rané péče
Kurz instruktora stimulace zraku
Dobrovolnictví v náročných a tabuizovaných oblastech zdravotní a sociální péče
Kurz deinstitucionalizace
Hodnotící a motivační pohovory s pracovníky
Strategické řízení a plánování
Posilování týmové výkonnosti a soudržnosti
Komunikace o smrti a umírání v sociální práci
Moderní fundraising v sociálních službách
Na osobu zaměřený přístup v sociální péči
Intuitivní rodičovství, jeho poruchy a možnosti prevence a intervence
Kurz krizové intervence
Vedení rozhovoru
Hypnoterapie zaměřená na řešení
Na řešení orientovaný přístup v poradenství a terapii
Leadership akademie pro ranou péči

Aktivní přednášková činnost:
Lektor a partner UPOL v projektu Akční pole sociální práce
Supervizní činnost Maltézská pomoc Olomouc
Pedagogická fakulta Univerzity Palackého, výuka somatopedie
Aktivní účast na konferencích a kongresech v oblasti hematoonkologie u dětí, pediatrie
Dosud aktivní účast na konferencích a kongresech v oblasti neonatologie, pediatrie, sociálních služeb

Publikační činnost:
MATYÁŠOVÁ, Pavla a Lenka KOUBKOVÁ, ed. Jsme v tom všichni: Posila pro rodiče pečující o dítě s postižením aneb Jak to vidí sourozenci. Olomouc: Středisko rané péče SPRP Olomouc, Regionální centrum pro podporu a provázení rodin dětí s tělesným, mentálním a kombinovaným postižením, 2016. ISBN 978-80-906077-2-9.

více

Mgr. Jarmila Juříčková

koordinátorka sociálních služeb/fundraiser a PR manažer
jarmila.jurickova@ranapece.cz
603 475 787

Vystudovala jsem obor Rekreologie na Fakultě tělesné kultury na Univerzitě Palackého v Olomouci. Po dokončení jsem pracovala dva roky jako ředitelka hotelu a vedla kurzy jezdectví. Po rodičovské dovolené jsem měla na starosti zpracování dotačních programů v zemědělství a cestovním ruchu. V roce 2014 jsem začala pracovat pro Společnost pro ranou péči v oblasti PR a fundraisingu. Práce v neziskovém sektoru byla mým snem a myslím, že i životním posláním. Stále mě baví vymýšlet nové projekty, kampaně a aktivity, které přinesou radost našim klientským rodinám a také finance na jejich podporu.

Kurzy:
Fundraising pro firemní dárce
Benefiční akce
Jak komunikovat s médii
PR manažerské dovednosti
Komunikativní dovednosti s Evou Jurinovou
Online a offline marketing pro neziskový sektor

více

Ing. Hana Burgetová

Koordinátorka sociálních služeb
olomouc2@ranapece.cz
778766555

Vystudovala jsem bakalářský studijní program Ekonomika a management a následně magisterský studijní program Řízení technologických rizik na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Po studiích jsem začala pracovat v olomoucké pobočce Společnosti pro ranou péči. Mým úkolem je zajišťování organizačních a administrativních věcí. Na mé práci mě baví různorodost pracovních úkolů –⁠ ráda se věnuji přípravě a konání akcí pro klientské rodiny a veřejnost. Zodpovídám za nákupy, správu webových stránek, správu vozového parku a další administrativu spojenou s chodem pracoviště. Podílím se na administraci dotačních projektů a programů, žádostí o podporu a podobně. Jsem ráda, že můžu pracovat v organizaci, která pomáhá rodinám v jejich nelehké životní situaci, a že mi má práce dává smysl.

Kurzy:
Kvalifikační kurz pro pracovníky v sociálních službách
Práce s klientem v krizi v sociálních službách – praktický workshop ke krizové intervenci
Principy uplatňování asertivity v pracovním týmu v sociálních službách
Jak vést dokumentaci v sociálních službách
Jak vytvářet působivé prezentace
GDPR, ochrana osobních údajů v sociálních službách
Kurz obchodní a úřední korespondence
Jak na Facebook
CANVA pro neziskovky

více

Pavla Kočišová

Koordinátorka finanční a hospodářské agendy/účetní
koordinator.olomouc2@ranapece.cz
778112235

V roce 1997 jsem ukončila maturitní zkouškou pětileté studium na Obchodní akademii v Olomouci. Vzhledem k tomu, že jsem v 15 letech vůbec netušila, co bych mohla v dospělosti dělat, myslím, že obchodní akademie byla dobrá volba. Práce s čísly, analýzy dat, přípravy rozpočtů a samotné účetnictví je to, co mě opravdu baví. Před nástupem do Společnosti pro ranou péči jsem pracovala ve třech organizacích a ve všech jsem získala nemalé ekonomické a účetnické znalosti. S ranou péčí jsem se seznámila již v roce 2010, kdy vznikla naše pobočka v Olomouci – a to z pozice rodiče, který právě potřebuje pomoc a oporu při péči o dítě s handicapem. Jelikož jsme se již v této době stali „členy rodiny rané péče“, vůbec jsem neváhala, když mi byla v listopadu 2018 nabídnuta práce ve Společnosti pro ranou péči na pozici finančního koordinátora a účetní.

více

Bc. Lenka Koubková

Poradkyně rané péče, metodička kvality, metodička individuálního plánování, v současné době na rodičovské dovolené
lenka.koubkova@ranapece.cz
774734009

Vystudovala jsem bakalářský studijní program Sociální politika a sociální práce na Univerzitě Palackého v Olomouci. V roce 2006 jsem jako poradce rané péče začala spolupracovat s olomouckou pobočkou Společnosti pro ranou péči pro rodiny dětí se zrakovým a kombinovaným postižením, odkud si odnáším mnoho zkušeností s prací s dětmi s postižením zraku. Během rodičovské dovolené jsem začala spolupracovat s nově vzniklou olomouckou pobočkou; která je zaměřená na děti s tělesným, mentálním a kombinovaným postižením, včetně poruch autistického spektra. Od roku 2011 jsem se stala oficiální posilou jejího týmu. V životě se řídím mottem „Cesta je důležitější než cíl.“ Provázení rodiny v náročných životních situacích spojených s narozením dítěte s postižením vnímám jako cestu, na které je potřeba zdolat řadu překážek, něčemu se naučit, něco přejít a nechat ležet, být nablízku, když najednou ztrácíte směr. Mým úkolem je provést rodinu tam, kde vstupují do neznáma, kde se necítí bezpečně. Za svou mnohaletou praxi jsem provázela mnoho rodin. Každý příběh je silný, jedinečný a jsem ráda, že jsem tyto cesty mohla procházet společně s rodiči a jejich dětmi. Mnohé z nich jsou pro mě osobně velkými učiteli.

Od roku 2017 jsem také metodikem Společnosti pro ranou péči pro oblast individuálního plánování. Každý příběh si zaslouží individuální přístup a je pro nás důležité, aby byla služba každé rodině ušita na míru a reagovala na její aktuální potřeby – to je individuální plánování. A já podporuji kolegyně v celé republice, aby se nám to společně dařilo.

Kurzy:
Kurz poradce rané péče
Kurz instruktora stimulace zraku úroveň I, II, III
Systemický přístup v práci s rodinou
Základní krizová intervence
Handle přístup, stupeň I, II (Jana a Paul Babtie)
Kids’ Skills – přístup zaměřený na řešení jako metoda sociální práce s dětmi, rodiči a komunitou
Intuitivní rodičovství, jeho poruchy a možnosti prevence a intervence
Základy psychosociální pomoci rodině s nevyléčitelně nemocným dítětem
Plánování zaměřené na člověka
V roce 2020 zahájen výcvik Na řešení zaměřená supervize a koučování

více

Bc. Veronika Němečková

Interventka, poradkyně rané péče, metodička práce s dětmi s PAS
veronika.nemeckova@ranapece.cz
777362834

Ve Společnosti pro ranou péči pracuji, s krátkou rodičovskou přestávkou, již devátým rokem. S ranou péčí jsem spolupracovala v rámci praxe již při studiu oboru Speciální pedagogika raného věku na Univerzitě Palackého v Olomouci. Mám velké štěstí, že pracuji v oboru, který jsem vystudovala, ale především dělám práci, která mě baví a naplňuje. V současné době působím na naší pobočce na třech pozicích. Jako poradkyně mám v péči několik klientských rodin, do kterých pravidelně dojíždím. Dále funguji jako interventka rané péče. Funkce interventa byla zřízena v době, kdy se naplnila kapacita pobočky a musel tak být zaveden pořadník čekatelů na službu. Z pozice interventa rané péče jsem se zájemci o službu v kontaktu telefonicky či e-mailem do doby, než mohou být přijati do služby.

Jako metodik práce s dětmi s PAS mám za úkol zajistit kvalitu poskytované péče rodinám, které pečují právě o dítě s PAS. Cíleně se v této oblasti vzdělávám, absolvuji kurzy, účastním se konferencí či workshopů. Nasbírané informace a zkušenosti z praxe pak předávám ostatním kolegyním v rámci odborných porad či intervizí. Mohou se na mě obracet nejen kolegyně z naší pobočky, ale i z celé Společnosti pro ranou péči. V rámci sebevzdělávání v této oblasti jsem v roce 2021 absolvovala Výcvik odborníků v metodě Positive Behaviour Support (Podpora pozitivního chování –⁠ PBS) pod vedením irského odborníka Briana McDonalda, a stala se tak jedním z prvních 17 odborníků na PBS v České republice.

V práci i v životě se snažím řídit tím, že nejdůležitější je navázání důvěry a nalezení společné řeči, i když to mnohdy nebývá pomocí slov.

Vzdělávání a kurzy:
Positive Behaviour Support (Podpora pozitivního chování –⁠ PBS)
Poruchy chování I a II
Mentoring – vedení efektivního rozhovoru
Krizová intervence
Kurz intuitivního rodičovství, jeho poruchy a možnosti prevence a intervence
Bazální stimulace I a II
Diagnostika dětí s PAS
Rozvoj sociálních dovedností u dětí s PAS
Volný čas a rozvoj hry u dítěte s PAS
Myšlení a chování lidí s autismem
Zvládání agrese a autoagrese u osob s PAS a MR
Rituály a úzkosti u lidí s PAS
Videomodeling – využití videa pro rozvoj dovedností dětí s PAS
Specifika smyslového vnímání u dětí s autismem a strategie jejich rozvoje
Možnosti odhalování senzorických dysfunkcí a senzorické strategie
Práce s impulzivním chováním a ADHD
Hra jako terapie
Rozvoj hrou

více

Mgr. Zuzana Haiclová

Poradkyně rané péče
zuzana.haiclova@ranapece.cz
774734099

Na Univerzitě Palackého v Olomouci jsem vystudovala bakalářský studijní program Speciální pedagogika předškolního věku a dále navazující magisterský obor Speciální pedagogika. Nyní studuji na Univerzitě Palackého v témže oboru doktorský program. Prostřednictvím doktorského studia získávám nové zkušenosti a znalosti zaměřené nejen na naši cílovou skupinu. Před nástupem do Společnosti pro ranou péči, kam jsem nastoupila v roce 2019, jsem se věnovala dětem s postižením formou volnočasových aktivit a osobní asistence.

Pro práci poradce rané péče jsme se rozhodla kvůli velmi zajímavému a rozmanitému obsahu práce. Před nástupem jsem však neměla tušení, co dalšího mi tato pozice ještě přinese. Kromě toho, že rodinám poskytuji doporučení a zkušenosti, často také rodiny obohacují mě – svým přístupem, životním příběhem, celkovým pohledem na věc. Je mi velkou ctí, že jim na jejich cestě mohu být nápomocna. Práce poradkyně mě každý den překvapuje a inspiruje k tomu, abych se dále vzdělávala, zlepšovala a měla možnost rodinám nabídnout to, co potřebují.

Kurzy:
Základní kurz bazální stimulace
Sociálně terapeutické techniky práce s rodinou
Plánování zaměřené na člověka
Praktická krizová intervence
Úvod do transakční analýzy pro pedagogické pracovníky
Zvládání verbální agrese u lidí s PAS/LMP
Handle přístup
Kids’ Skills – na řešení orientovaná práce s dětmi
Jak najít a využít vnitřní motivaci u dětí s autismem

více

Mgr. Alena Kopecká

Poradkyně rané péče
alena.kopecka@ranapece.cz
771256383

Vystudovala jsem bakalářský obor Speciální pedagogika na Univerzitě Karlově v Praze, kde jsem následně pokračovala ve studiu navazujícího magisterského oboru Speciální pedagogika – poradenství a diagnostika. Již na vysoké škole jsem toužila pracovat v rané péči. Inspirací mi byla jedna z vyučujících, která měla v této oblasti bohaté zkušenosti a význam rané péče vystihla přesně tak, jak jej vnímám nyní i já. Práce poradkyně rané péče je především posláním, je to práce, která formuje mou osobnost, přináší mi každý den nové zkušenosti, umožňuje mi dále se vzdělávat a být součástí příběhů rodin, které se ocitly v nelehké životní situaci. Tyto rodiny jsou mi velkou motivací v tom, abych se dále zlepšovala, a tím pádem jim mohla být dobrým partnerem a kvalitním poradcem. Přestože pracuji ve Společnosti pro ranou péči teprve krátce, získala jsem cenné zkušenosti již v předchozím zaměstnání v mateřské a základní škole, kde jsem rok a půl asistovala chlapci s mentálním postižením a dalším dětem s potřebou podpůrných opatření. Plně věřím, že každé dítě a každá rodina má právo žít spokojený a plnohodnotný život, a pokud jim k tomu mohu dopomoci, udělám vše, co bude v mých silách.

více

Anna Jelínková, DiS.

Poradkyně rané péče
anna.jelinkova@ranapece.cz
778772220

Vystudovala jsem Střední odbornou školu sociální v Jihlavě, a poté Vyšší odbornou školu sociální CARITAS v Olomouci. Během studia jsem absolvovala velké množství praxí napříč všemi cílovými skupinami, na VOŠ jsem se poté zaměřila na práci s dětmi a odjela na tříměsíční praxi do Keni do dětského domova pro dívky. Zde jsem se naučila především to, že ani jazyková bariéra nemusí být překážkou, a nejvíc, co můžeme dětem dát je naše pozornost, láska a čas. Během studia jsem také získala zkušenosti při práci v terénní pečovatelské službě.
Na práci v rané péči se mi líbí její rozmanitost, a zároveň je pro mě velikou výzvou. Chci se každý den rozvíjet a zlepšovat, abych dokázala být rodinám dobrým partnerem a provázet je v jejich nelehkých životních situacích, pomáhat jim nést jejich žal a radovat se s nimi z každého úspěchu.

Kurzy: 
Osobnost jedince s mentálním postižením a možnosti jejího rozvoje
Personal Safety & Security for Humanitarian Volunteers

 

více

Mgr. Irena Jašíčková

Poradkyně rané péče
irena.jasickova@ranapece.cz
773072270

Studium fyzioterapie na FTK UP jsem si zvolila díky své osobní zkušenosti s léčbou četných úrazů. V rámci praxe jsem působila v denním stacionáři pro děti s kombinovaným postižením Credo. Po ukončení studia jsem přijala výzvu být vedoucí rehabilitačního oddělení a vybudovala jsem principy jeho provozu. Spolupracovala jsem jako poradkyně v denním stacionáři v Mohelnici. Při mateřské dovolené jsem zahájila externí spolupráci s ranou péčí Olomouc. Po ukončení rodičovské dovolené jsem se věnovala své soukromé praxi. Po další pauze na mateřské dovolené jsem začala pracovat na plný úvazek ve společnosti rané péče.

Dívám-li se na své doposud získané zkušenosti z různorodých setkání, obdivuji rodiče a jejich milované děti, které mají svou životní cestu ztíženou zdravotními potížemi. Ve své současné pracovní roli oceňuji možnost být na chvíli součástí intimity „Rodinných knih života“.

Vzdělávání a kurzy:
Celoživotní vzdělávací proces u učitele jménem Život jsem si doplnila profesními a zájmovými kurzy:
Vojtova reflexní lokomoce
Bobath koncept u dětí
Metoda Ludmily Mojžíšové
Reflexní terapie nohou
Základy jógy dle B.K.S Iyengara
Šiacu
Kraniosakrální metoda
Dornova metoda
Uvolňování podvědomých blokád
Metamorfní technika – motýlí masáže
Akademie sociálního umění Tabor
Psychofonetika – Yehuda Tagar
Tanec pěti rytmů dle Gabrielle Roth

více

Bc. Jana Kolečkářová

poradkyně rané péče
jana.koleckarova@ranapece.cz
771 293 983

Na Univerzitě Palackého v Olomouci jsem vystudovala bakalářský studijní program Speciální pedagogika – intervence. Nyní pokračuji studiem magisterského studijního programu – Poradenství. V rámci školy jsem měla možnost získat zkušenosti v různých zařízeních pro děti se zdravotním postižením. Mimo školu jsem jako osobní asistent získala zkušenosti v rodinách dětí s PAS a kombinovaným postižením. Raná péče mě zaujala během svou cílovou skupinou a náplní práce. Jsem velmi vděčná, že můžu být její součástí, protože vnímám, jak důležité je poskytovat podporu nejen dítěti s postižením ale i celé rodině.

 

více

Mgr. Anna Vitásková

poradkyně rané péče
anna.vitaskova@ranapece.cz
778 434 668

Na Univerzitě Palackého v Olomouci jsem vystudovala bakalářský program Speciální pedagogika – intervence a nyní dodělávám magisterský program Speciální pedagogika – poradenství. Během studia jsem absolvovala různé stáže, například ve speciální mateřské škole, kde se věnují především dětem s PAS. Po celou dobu studia jsem také pracovala ve společnosti, která poskytuje odlehčovací služby rodinám dětí s poruchou autistického spektra a kombinovaným postižením a nasbírala tam doposud nejvíce zkušeností. S ranou péčí jsem se setkala již jako studentka na praxi a náplň práce mě zaujala natolik, že bylo mým velkým přáním se ji v budoucnu věnovat.

více

Bc. Ludmila Rudová

poradkyně rané péče
ludmila.rudova@ranapece.cz
778 795 767

Na Masarykové univerzitě v Brně jsem vystudovala bakalářský program Speciální pedagogika, se specializací psychopedie a somatopedie. Během svého studia jsem také nasbírala další cenné zkušenosti v různých neziskových organizacích, kde jsem působila jako dobrovolník. Pět let jsem pak pracovala ve speciální mateřské škole, kde se vzdělávaly především děti s poruchami autistického spektra. Zde jsem se vždy snažila být oporou celé rodině dítěte, a přesně to oceňuji na práci Společnosti pro ranou péči, která podporuje rodinu jako celek. Jsem moc ráda, že se mohu do této pomoci a podpory zapojit a mít tak příležitost stát se součástí rodinného příběhu.

více

Bc. Karla Špičáková, DiS.

sociální pracovnice - Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi
sas@ranapece.cz
777 708 922

Vystudovala jsem bakalářský program Sociální politika a sociální práce na Univerzitě Palackého v Olomouci. Během studia jsem absolvovala několik odborných praxí v různých organizacích a také jsem působila jako dobrovolník v olomouckém K-centru. V sociální oblasti se pohybuji devět let. Od roku 2018 pracuji ve Společnosti pro ranou péči na pozici poradkyně sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Baví mě věnovat se rodinám v přirozeném prostředí a společně usilovat o to, aby se děti dobře vyvíjely, vzdělávaly se a čekala je dobrá budoucnost. Zároveň vidím jako důležité, aby děti, pokud možno, vyrůstaly ve své rodině a měly domov, na který se mohou spolehnout. Mým hlavním cílem je, aby děti i rodiče byli spokojení a naše vzájemná spolupráce směřovala k tomu, že děti najdou ve společnosti své místo, kde se budou cítit dobře.

Kurzy:
Studium pro logopedické asistenty
Krizová intervence
Motivační rozhovory
Práce s hranicemi klienta
Psychiatrické minimum
Systematická práce s rodinami

více

Bc. Pavlína Koláříková, DiS.

sociální pracovnice - Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi
sas@ranapece.cz
770 197 574

V sociálních službách se pohybuji od roku 2006. Vystudovala jsem dálkově bakalářský program Sociální politika a sociální práce na Univerzitě Palackého v Olomouci.  Pracovala v Poradně pro rodinu Olomouckého kraje, poté v organizaci Člověk v tísni, o.p.s. a v SOS dětské vesničky z. s.

Od roku 2023 pracuji ve Společnosti pro ranou péči na pozici sociálního pracovníka pro sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, kde se snažím využít dlouholeté zkušenosti s prací s rodinami v jejich přirozeném domácím prostředí.

Kurzy:

Vzdělávací program Drom pro terénní sociální pracovníky, 150 H
Úvod do řízení a supervize
Interdisciplinární přístup v práci s klientem
Dluhové poradenství – insolvence
Úvod do komunitního plánování sociálních služeb
Casemanagment v terénní sociální práci
Motivační rozhovory I., II.
Zuřivec – domácí násilí očima dítěte
Základy vedení rozhovoru s dítětem
Mediační techniky v praxi pomáhajících profesí
Relaxační techniky v práci s dětmi a rodinou
Základy vedení asistovaného kontaktu
Využití přírody pro aktivizaci uživatelů sociálních služeb

více

Bc. Vita Semalit

Terénní pracovník pro práci s rodinami s dětmi s postižením z Ukrajiny
vita.semalit@ranapece.cz
777 708 923

Na Univerzitě Palackého jsem úspěšně dokončila bakalářský program Ukrajinská filologie se zaměřením na překladatelství a hospodářskou praxi. V současnosti pokračuji ve studiu navazujícího magisterského programu spojeného s obecnou lingvistikou. Během svého studia jsem se v důsledku válečné situace angažovala jako překladatelka a tlumočnice v různých institucích, jako je KACPU nebo SPC.

Následně jsem začala poskytovat tlumočnické služby pro Společnost pro ranou péči, kde jsem pomáhala s komunikací mezi společností a rodinami. V roce 2023 jsem se zapojila do projektu Podpora rodin dětí s postižením z Ukrajiny v Olomouckém kraji, který je realizován ve spolupráci se Společností pro ranou péči a nadačním fondem ABAKUS. V rámci tohoto projektu působím jako terénní pracovník, který poskytuje podporu ukrajinským rodinám.

Má práce mě naplňuje rozmanitostí a stálými výzvami. Každý den se snažím zdokonalovat své dovednosti, abych mohla být rodinám oporou a průvodcem v jejich obtížných životních situacích.

více

Bc. Nikola Petrák, DiS.

Poradkyně rané péče na mateřské dovolené

V sociálních službách se s drobnými přestávkami pohybuji od roku 2010, kdy jsem pracovala nejprve jako pracovník v sociálních službách s dětmi a mládeží. V rámci zvýšení odborné kvalifikace jsem následně vystudovala studijní program Mezinárodní sociální a humanitární práce na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V rámci studia jsem absolvovala několik tuzemských praxí v zařízeních pro osoby s postižením (zrakovým, mentálním a kombinovaným) a absolvovala jsem rovněž tříměsíční stáž v zahraničí.

Od roku 2021 jsem součástí týmu Společnosti pro ranou péči, který poskytuje podporu rodinám dětí s tělesným, mentálním a kombinovaným postižením, včetně dětí s poruchami autistického spektra. Svou práci vnímám jako povolání a velkou zodpovědnost – jako poradkyně rané péče mám tu čest stávat se součástí příběhů klientských rodin a sdílet s nimi jejich radosti i starosti. A stejně jako se říká ve známém citátu o přátelství, i já při provázení rodin usiluji o to, aby naše spolupráce násobila radost a dělila žal. Věřím, že překážky a výzvy, kterým dítě s postižením i jeho rodina čelí, lze s dostatečnou mírou podpory postupně krok za krokem překonávat. Jsem přesvědčená o tom, že přijímání a zdolávání těchto (i jiných) životních výzev dává životu tu pravou hloubku a smysl – být součástí toho všeho mi jako poradkyni přináší profesní naplnění a jako člověku upřímnou radost.

Kurzy:
Kids‘ Skills – přístup zaměřený na řešení jako metoda sociální práce s dětmi, rodiči a komunitou
Praktická krizová intervence
Specifika komunikace a sociální práce s klienty s psychiatrickou diagnózou
Krizová intervence – seznámení s odbornou péčí o klienty v krizi formou výcviku
Personal Safety & Security for Humanitarian Volunteers

více

Mgr. Kateřina Staňková

Poradkyně rané péče na rodičovské dovolené

Na Univerzitě Palackého v Olomouci jsem vystudovala bakalářský obor Speciální pedagogika raného věku a následně navazující magisterský obor Speciální pedagogika – poradenství. Při studiu jsem kromě odborné praxe získala pracovní zkušenosti také jako dobrovolník v rodinách s dětmi se zdravotním postižením či v neziskových organizacích pomáhajících těmto rodinám. Od roku 2017 pracuji jako poradkyně rané péče ve Společnosti pro ranou péči a od roku 2020 se specializuji na zhodnocení psychomotorického vývoje dítěte. Služba raná péče má pro mě osobně velký význam, jelikož se nezaměřuje jen na práci s dítětem, ale je to služba určená skutečně pro celou rodinu. Je pro mě důležitá vzájemná důvěra a individuální přístup – žádné dítě není stejné, přestože má stejnou diagnózu, a samozřejmě i každá rodina je úplně jiná. Rodiče v sobě nosí často ta nejlepší řešení, jen někdy potřebují pomoct s jejich objevováním a se zvýšením sebedůvěry. Kvalitně odvedenou prací a zároveň největší odměnou je pro mě to, když rodina ranou péči už nepotřebuje.

Kurzy:
Systemická práce s rodinou
Plánování zaměřené na člověka
Základní krizová intervence v kontextu sociálních služeb
Intuitivní rodičovství – jeho poruchy a možnosti prevence a intervence
Handle přístup I a II
Úvod do senzorické integrace pro pomáhající profese v sociálních službách
Rozvoj hrou
VOKS – výměnný obrázkový systém
Rozvoj sociálních dovedností u dětí s PAS
Práce s impulzivním chováním a ADHD
Úvod do aplikované behaviorální analýzy
Úvod do práce s problémovým chováním dle PBS
Praktické použití hodnotícího nástroje VB-MAPP pro děti s PAS a jinými vývojovými poruchami
Optimální nastavení programů pro děti s PAS a jinými vývojovými poruchami dle jejich vývojových milníků I a II
Vojtova metoda – informativní kurz
Základní kurz bazální stimulace

více

Mgr. Simona Kmentová

Poradkyně rané péče na rodičovské dovolené

Když jsem studovala střední zdravotnickou školu, absolvovali jsme v rámci výuky přednášku poradkyň rané péče o jejich práci a službě raná péče. Zaujalo mě to natolik, že jsem následně při výběru studia na vysoké škole zvolila obor Speciální pedagogika raného věku na Univerzitě Palackého v Olomouci. Po ukončení bakalářského studia jsem pracovala jako poradkyně rané péče pro děti s tělesným, mentálním a kombinovaným postižením v Brně. Tehdy jsem se ujistila, že je to směr, kterému bych se chtěla věnovat, protože provázení rodin dětí s postižením mi dávalo velký smysl. Proto jsem se rozhodla dále se v oblasti speciální pedagogiky vzdělávat a v roce 2015 jsem ukončila magisterské studium a navázala na něj doktorským studiem speciální pedagogiky.
Od roku 2016 se plně věnuji práci poradkyně rané péče a jsem ráda, že mi studium a pracovní úvazek umožňuje jedinečné skloubení teoretických a akademických znalostí s praktickými zkušenostmi. V rámci své práce se kromě podpory a provázení rodin specializuji na speciálněpedagogickou diagnostiku dětí, díky níž můžeme při zahájení služby zacílit podporu vývoje dětí na konkrétní oblasti a využít jejich silných stránek a dovedností. Snažení nás poradkyň rané péče by ovšem nepřinášelo takový efekt, kdyby vedle nás nestáli motivovaní rodiče, kteří naše doporučení uvedou do běžné praxe rodiny. A to mě na mé práci baví – spolupráce ze strany rodiny je základ úspěchu, často by to nešlo bez zapojení sourozenců, prarodičů a dalších důležitých osob v okolí rodiny. Těm všem děkuji, že jsou na blízku a jsou oporou rodičům.

Kurzy:
Kids’ Skills – na řešení orientovaná práce s dětmi
ABA terapie
Metoda VOKS
Intervenční metoda O.T.A
Kurz krizové intervence
Systemická práce s rodinou
Handle přístup
Bazální stimulace

více
Darujeme Pobočka

Výše daru

Kontakty

Společnost pro ranou péči, pobočka pro rodinu Olomouc

U Botanické zahrady 828/4
779 00 Olomouc

statutární zástupce a ředitelka:
Mgr. Pavla Matyášová
+420 774 734 035

IČ: 08243867
Číslo účtu: 2901864008/2010 
Datová schránka: 6u8am2f

Úřední hodiny:

Hlavní partneři pobočky

Podporujte 882 dětí s postižením. Natálka, Stellinka, Eliášek, Anetka, Hanička, Vilík a ti ostatní vás potřebují.

Chci podpořit
Rychlý kontakt

+420 774 334 114
Potřebujete poradit, nemůžete něco najít, zavolejte.

heartenvelopephonemap-markermapsmartphonelinkmagnifiercrosschevron-downarrow-down-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram