< zpět

Na potřeby dítěte s postižením je nutné reagovat hned

V prostorách Fakultní nemocnice Olomouc se 24. dubna uskutečnil odborný seminář o poruchách autistického spektra u dětí, který představil také služby čtyř poskytovatelů služby rané péče v Olomouckém kraji.  Informoval o výhodách této bezplatné sociální služby, o možnostech jejího čerpání, ale především o konkrétní podpoře a pomoci, jakou přináší v těžké situaci rodinám dětí nejen s autismem, ale i dalšími zdravotními handicapy.

Seminář navštívilo bezmála 30 účastníků, především z řad dětských lékařů. V úvodní části vystoupila psycholožka MUDr. Bc. Daniela Zmeškalová, psychiatr pro děti a dorost z FN Olomouc, která zahájila slovy: „Děti s poruchou autistického spektra jsou moje srdcovka, protože mě stále něčím překvapují.“ Účastníky seznámila s diagnózou poruch autistického spektra, a to zejména s jejími příčinami, diagnostikou, terapeutickými postupy. Na závěr paní doktorka uvedla, že v okamžiku, kdy ještě není dokončena diagnostika, považuje za velmi žádoucí odeslat dítě do rané péče, kde ví, jak s dítětem pracovat.

V další části semináře získali lékaři základní informace o charakteru a dostupnosti služby rané péče a zkušenostech terénních pracovníků. V olomouckém kraji působí čtyři poskytovatelé rané péče, jejichž služby se liší cílovou skupinou dětí. Ředitelky všech raných péčí předaly základní informace o specializacích jednotlivých pracovišť.

V čem služba rané péče spočívá a proč je potřebná

Raná péče pomáhá překonat počáteční šok rodičů po zjištění diagnózy dítěte. Pak krok za krokem navrací rodinu do běžného rytmu života, bez obav ze společenské izolace. S pomocí poradců rodiče postupně zvládají výchovu a péči o dítě v domácím prostředí. Nebylo tomu jinak ani v případě malého Robina, který se již bezprostředně po narození potýkal se spoustou zdravotních problémů.

„První rok jeho života byl maraton – běhání po všech možných i nemožných vyšetřeních, spousty chybných i správných diagnóz, naší velké úzkosti a strachu o něj, absolutní bezradnosti a nedostatku informací a pomoci. V tomto víru emocí, tlaku ze strany lékařů a pokusů a omylů nás všech jsme se poprvé dozvěděli o rané péči. Rozhodli jsme se službu využít a poradkyně Eva, která k nám tehdy přijela, byla pro nás světlo vysvitnuvší zpoza mraků. Dala nám odpovědi na to, proč je Robinek takový, jaký je, a otevřela dveře k množství metod, které jsme mohli vyzkoušet, a zlepšit tak Robinkovi každý nový den. To pro nás do té doby ještě nikdo neudělal. Změnila nám život k lepšímu a obrátila nás konečně směrem, který někam vedl.“ Takto popisuje zkušenost s ranou péčí Robinova maminka a dodává: „Není to jen poradkyně Eva, která chodí k nám domů, ale je to celá síť odborníků, kteří spolu navzájem spolupracují… Ceníme si toho, že můžeme mít vždy po ruce člověka s takovou odborností, znalostmi a zároveň lidskostí, který nám pomáhá.“

Co poskytovatelé rané péče doporučují

Průzkumy i zkušenosti poskytovatelů rané péče ukazují, že většinová společnost neví, co raná péče obnáší a neuměla by ji použít. Z výzkumů společnosti IPSOS například vyplývá, že více než dvě pětiny lidí nevědí, koho by oslovili, pokud by se jim narodilo dítě se zdravotním postižením. Podrobnosti o službě nemusejí znát ani pediatři a další lékaři, kteří by mohli rodinu nasměrovat. Zástupci rané péče proto na semináři zmínili několik základních informací o možnostech jejího správného využití:

Službu rané péče je možné kontaktovat okamžitě, jakmile se v rodině objeví podezření na zdravotní handicap dítěte – dítě přitom nemusí mít ještě stanovenou diagnózu, stačí nejistota, že něco není v pořádku. Není třeba doporučení pediatra, rodiče se mohou na ranou péči obrátit přímo, bez žádanky. Stanovení diagnózy je totiž mnohdy dlouhodobý proces, ale na potřeby dítěte je nutné reagovat hned, podporovat jeho vývoj i rodiče v tomto velmi náročném období.

Pozitivní screeningový test ještě nemusí s jistotou znamenat, že dítě má například autismus nebo jiný handicap, ale přesto je jednoznačně dobré kontaktovat ranou péči. Raná péče vyhodnotí aktuální situaci spolu s rodinou (potřeby dítěte – komunikace, jeho vývoj, obavy rodičů).

U autismu je také potřeba nejdříve vyloučit smyslovou vadu dítěte (zrak, sluch), která může mít podobné projevy. Důležitá je spolupráce s dalšími odborníky, poskytovateli zaměřenými na tyto cílové skupiny. Pokud se smyslová vada odhalí, pracuje se trochu jiným způsobem, ale stále na základních principech rané péče podle individuálních potřeb rodičů a dítěte.

Služba rané péče probíhá v domácím prostředí, které je pro dítě známé a bezpečné. Poskytuje mu podpůrnou péči individualizovanou přímo na míru, zabývá se i podporou sourozenců. Je určena pro věk od 0 do 7 let a dojede za rodinami do všech měst a obcí Olomouckého kraje.

Podporujte 1 041 dětí s postižením. Natálka, Stellinka, Eliášek, Anetka, Hanička, Vilík a ti ostatní vás potřebují.

Chci podpořit
Rychlý kontakt

+420 774 334 114
Potřebujete poradit, nemůžete něco najít, zavolejte.

homeheartmapmagnifiercrosschevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram