Pomáháme dětem objevovat svět: Projekt stimulace zraku s podporou Světlušky

Každé dítě má přirozenou touhu hrát si a objevovat svět kolem sebe. Zrak přitom hraje klíčovou roli. Když dítě nevidí hračku, kterou mu maminka nabízí, nebo její úsměv, nemá důvod reagovat, natahovat se po hračce nebo úsměv opětovat. Chybějící zrakové podněty mohou vést k opoždění ve vývoji a nedostatku motivace k objevování světa.
Pokud se dítě narodí se zrakovým postižením, je důležité začít co nejdříve pracovat na rozvoji jeho vidění. I u dětí s vážnými vadami lze stimulací zrakových funkcí dosáhnout zlepšení. Klíčovou roli v tomto procesu hrají rodiče, kteří se díky podpoře našich poradkyň naučí, jak správně zrak dítěte trénovat prostřednictvím hry.
Naše poradkyně během konzultací zaškolí rodiče, jak si s dítětem hrát, jaké hračky a pomůcky používat a jak přizpůsobit vzdálenost či prostředí tak, aby dítě mohlo co nejlépe rozvíjet svůj zrak i další smysly. Kromě zapůjčení vhodných pomůcek poskytují rodičům i podporu v tom, jak se vypořádat s obtížnou situací, které často čelí.
Co na konzultacích oceňují samotní rodiče?
Rodiče, kteří s námi spolupracují, nejvíce vyzdvihují individuální přístup poradkyň a konkrétní návody, které jim pomáhají s každodenním rozvojem dítěte:
🗣 „Nejvíc si cením toho, že jsem jako rodič dostala přesné a jasné informace, jak si s malou hrát, jaké hračky použít, na jakou vzdálenost zatím Kristýnka reaguje. Takové doporučení a návod, jak můžu rozvíjet její zrak, ale samozřejmě i další smysly.“
🗣 „Nejvíce si cením toho, že jsem díky kontaktu s poradkyní rané péče, paní Knittlovou, byla až v osobním vztahu s někým, kdo ví a kdo mi rozumí. Chápejte, my jako rodiče na začátku nevěděli o diagnóze Honzíka nic. Paní Knittlová mi vše k jeho diagnóze vysvětlila, uklidnila mě, řekla, co můžeme dělat a jak to máme dělat. Tím, že jsem rozuměla jeho vadě, jsem se opravdu mohla zklidnit a zaměřit se na to, co prakticky cvičit. V oční ambulanci, kam jsme chodili na kontroly, na nás čas neměli. Vy jste ho měli vždy. A paní Knittlová se svým osobním přístupem pro nás byla nedocenitelná, protože jsme opravdu jako rodiče byli velmi vystrašení. Ona nás uměla vyslechnout a podpořit.“
🗣 „Taky zacvičení do toho, jak rozvíjet zrak Viktora, bylo pro nás dost podstatné. Byli jsme rádi za vyzkoušení a půjčování pomůcek.“
🗣 „Byl pro nás důležitý okamžik ujištění, že se se zrakem malého dá něco dělat, že se s tím dá pracovat. Od lékařů jsme slyšeli spoustu informací, co je špatně, ale zda s tím můžeme jako rodiče něco dělat, to už jsme se nedozvěděli. Věděli jsme, že musíme lepit oko, a moje představa a první zkušenost byla taková, že prostě malému dám okluzi, dám ho do kočáru a nějak se budeme snažit tu dobu s okluzí přežít. Ale až díky vám jsem se dozvěděla to, že s malým si mám v době zalepení oka hrát určitým způsobem.“
Podpora, která má smysl
Předávat rodičům praktické návody, jak rozvíjet dovednosti jejich dítěte, a zároveň je emočně podporovat, můžeme díky dlouhodobým partnerům, kteří sdílejí naši vizi. Projekt stimulace zraku je realizován s podporou Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška, za což jsme nesmírně vděční.
Díky této podpoře můžeme rodinám dětí se zrakovým postižením ukázat, že i malé krůčky mohou vést k velkým pokrokům, a že s jejich nasazením a péčí lze dosáhnout skutečně výrazného zlepšení. Společně pomáháme dětem objevovat svět! 🌟